27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
„Tigrii” de la United au luptat în finală, dar trebuie să se mulţumească cu medaliile de argint

Final dramatic în acest sezon din Liga 1 la futsal. Meciul 4 din finală programat duminică a pus capac. Tigrii au intrat foarte motivaţi pe parchet şi cu dorinţa să câştige pentru a restabili egalitatea la general. United a condus cu 1-0 după ce Crişan a transformat o lovitură liberă în min.11, dar ciucanii au revenit şi au egalat. Araujo a replicat cu o dublă după pauză şi echipa gălăţeană a condus cu 3-1. Imperial nu a renunţat, brazilianul Uhellington şi-a arătat calităţile şi a împins partida în prelungiri. Suspansul a continuat, niciuna dintre echipe nu a mai marcat în cele 10 minute de prelungiri. A urmat loteria penaltiurilor, singura ratare a fost a lui Florin Ignat şi titlul a plecat la Miercurea Ciuc.
Meciul 3 din finala Ligii 1 la futsal dintre United Galaţi şi Imperial WET Miercurea Ciuc a început aşa cum ne şi aşteptam într-o notă de echipe, cu puţine ocazii, cele două echipe fiind preocupate să nu greşească şi apoi să-şi surprindă adversarul. Din păcate, în min.11 echilibrul s-a rupt după ce Tacot a primit cartonaşul roşu şi a fost eliminat după duelul cu naşul său Laşcu. O decizie drastică şi nejustificată care din păcate a decis soarta partidei. Fără Crăciun şi Tacot, campioana României a luptat până la capăt, dar nu a mai reuşit să revină pe tabela de marcaj. Mare păcat că într-o finală în anul 2021 mai intervin factori externi care să încline balanţa în loc ca titlul să se decidă pe parchet în funcţie de forma jucătorilor. Rezultat final: United - Imperial 1-4, golul de onoare pentru echipa gălăţeană a fost izbutit de Cojocaru.

Sursa foto: Sportul Ilustrat