09 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Rugbiştii gălăţeni de la RCM se concentrează pe campionat
La sfârşitul săptămânii trecute s-au disputat jocurile din prima fază a Cupei României la rugby. Pe stadionul Municipal din oraşul nostru s-au aflat faţă în faţă echipele RCM Galaţi şi CSM Bucovina Suceava. Oaspeţii, care evoluează în Divizia Naţională de Seniori, şi-au valorificat experienţa superioară şi au reuşit prima lor victorie din 2012 şi calificarea în faza următoare. Partida a început furtunos, cu gălăţenii în atac, aceştia reuşind să-şi surprindă adversarii şi să marcheze primul eseu. Răniţi în orgoliu, sucevenii au replicat prompt şi au culcat de cinci ori balonul în terenul nostru de ţintă. RCM-ul a mai avut o tresărire de orgoliu pe finalul primei reprize, au reuşit cel de-al doilea eseu, reducând diferenţa de pe tabela de marcaj. Partea a doua nu a mai fost aşa spectaculoasă, fiecare dintre cele două echipe mai trecându-şi în cont câte un eseu. De precizat că gazdele au beneficiat de o superioritate, după o eliminare de 10 minute încasată de un jucător sucevean dar n-au reuşit s-o fructifice. Rezultat final: RCM Galaţi - CSM Bucovina Suceava 15-41 (10-36). Echipa gălăţeană nu a mai reuşit să repete performanţa de anul trecut, când s-a calificat în faza a II-a a Cupei, iar acum i-a rămas doar campionatul. Rugbiştii noştrii vor susţine sâmbătă meciul decisiv, în deplasare, cu CS Năvodari, pentru câştigarea seriei Est a Diviziei A iar pe 15 septembrie, în ultima etapă, vor întâlni pe CSR Callatis Mangalia.