24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
România a câştigat primele două partide de hochei din Islanda

România, cu 8 campioni naţionali de la Dunărea în lot, a debutat la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă, grupa 2A din Islanda, contra Serbiei. Meciul s-a jucat practic în prima repriză, când tricolorii s-au distanţat la 3-0. Reprizele 2 şi 3 au fost mult mai echilibrate. România s-a impus în final cu 8-4 şi a făcut un pas important spre realizarea obiectivului propus, câştigarea grupei. Patru dintre golurile României au fost reuşite de jucători ai Dunării: Levente Lorincz 2, Papp Szabolcs şi Ede Mihaly. Celelalte goluri ale tricolorilor au purtat semnăturile lui Matyas Biro 2, Zsok şi Timaru.

Meciul doi cu Australia părea o formalitate, pentru că hocheiştii de la Antipozi fuseseră învinşi în primul meci de Spania cu 6-1. Prima repriză a fost dominată autoritar de români. Dunărenii Attila Goga şi Levente Lorincz au dus scorul la 2-0. Partea secundă a însemnat în mare parte un asediu la poarta australienilor, însă pucul nu a vrut să intre în plasă. În poarta României, eroul Dunării Galaţi, Otto Onodi, nu a lăsat să treacă nici musca. Partea a 3-a a însemnat o certificare a victoriei tricolorilor. România a mai reuşit să înscrie de 3 ori, toate reuşitele fiind semnate de campioni de la Dunărea: Attila Goga, Ede Mihaly şi Botond Flinta. Australienii au reuşit golul de onoare când România conducea cu 3-0. România s-a impus cu 5-1 şi aşteaptă ultimele 3 partide pentru a afla dacă va promova în grupa 1B. Cel mai bun jucător al partidei cu Australia a fost desemnat portarul Otto Onodi. România întâlneşte astăzi de la ora 16:00 Belgia, echipă care a pierdut meciul de debut cu Islanda, dar a învins în partida a doua Spania.