20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
România A a învins la limită România B la hochei

Turneul internaţional „Euro Ice Hockey Challenge” găzduit de oraşul nostru a oferit meciuri spectaculoase sâmbătă, în cea de-a doua zi. Considerat de mulţi un meci în familie, duelul dintre România A şi România B a făcut deliciul spectatorilor care au luat loc în tribunele Patinoarului Dunărea. „Galbenii” s-au impus la limită în faţa „roşiilor” dar surpriza a plutit în aer. Jucătorul de la CSM Dunărea, Attila Goga a deschis scorul, dar prima repriză s-a terminat 1-1 după reuşita lui Mircea Constantin. Cea de-a doua repriză a fost adjudecată de Naţionala B, care a înscris de trei ori consecutiv, una din reuşite aparţinând lui Hildebrand, component al echipei campioane. Prima reprezentativă a revenit în ultima repriză, a egalat la 4 şi apoi „gălăţeanul ” Istvan Nagy a adus victoria. Rezultat final: România A - România B 5-4 (1-1, 1-3, 3-0). În cealaltă partidă a zilei: Olanda - Ucraina 1-3. Competiţia  debutat vineri când s-au înregistrat două rezultate identice: România B - Olanda 0-5 şi România A - Ucraina 0-5. Duminică, după închiderea ediţiei, au avut loc ultimele meciuri: România B - Ucraina şi România A - Olanda, urmate de festivitatea de premiere.