20 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Remiză amicală între vecine
Stadionul Dunărea a găzduit miercuri seara partida amicală dintre două colege de serie, FCM Dunărea Galaţi şi CF Brăila. A fost un test util pentru ambele formaţii aflate la începutul pregătirilor, cu un ritm bun, patru goluri, destule faze de poartă şi care a avut două reprize diametral opuse. Primele 45 de minute au fost controlate cu autoritate de gălăţeni, pentru ca după pauză brăilenii să preia iniţiativa, iar în final s-a consemnat remiza. „Un joc foarte util pentru această etapă a pregătirilor. Am avut o primă repriză bună, pe care am controlat-o cap-coadă, am marcat două goluri şi ne-am creat şi alte ocazii importante. În partea a doua am făcut multe schimbări, sunt mulţumit de efortul depus de toţi jucătorii, dar n-am mai reuşit să ne apropiem periculos de poarta brăileană”, ne-a declarat antrenorul principal Eugen Baştină. Rezultat final: FCM Dunărea - CF Brăila 2-2 (2-0). Pentru gălăţeni au marcat: Ginghină (din 11 metri) şi Chelaru. Formula de start a formaţiei gălăţene a fost: Măstăcan - Radu, Căldăraru, Ghiocel, Cristea - Cristescu, Chiriac, Eni, Grosu - Ginghină, Chelaru. După pauză au mai intrat: Comănescu - Florea, Asanache, Braşoveanu, Bârlădeanu, Cucu, Puşcă I, Ion Valentin, Dragomir, Enache şi Ungureanu. Antrenamentele vor continua în localitate, urmând ca de luni, cel mai probabil să se urce la munte, la Poiana Braşov sau Câmpulung Moldovenesc.