08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Pe stadionul Municipal s-a desfăşurat sâmbătă dimineaţa partida RCM Galaţi - CS Năvodari, din penultima etapă a play-out-ului Diviziei Naţionale de Seniori la rugbi. Cele două echipe au jucat cu cuţitul la os, învinsa urmând să fie prima retrogradată. Confruntarea a avut două reprize diametral opuse, prima controlată de gălăţeni şi cea de-a doua de oaspeţi. Deşi au avut absenţe importante: Partenie, Estoica şi Carabeţ, RCM-iştii au intrat pe teren foarte motivaţi şi au controlat autoritar primele 40 de minute, când au marcat 17 puncte fără să primească vreunul. Marcatori: Trandafir - eseu, Tihan - eseu, Florea - eseu, Crăciun - o transformare. În repriza a doua a început ploaia şi acest lucru i-a ajutat pe oaspeţi, care au avut o revenire puternică şi au dat emoţii celor prezenţi. Gălăţenii au rezistat într-un final dramatic şi au obţinut o victorie foarte importantă, iar şansele de salvare de la retrogradare au crescut considerabil. Rezultat final: RCM Galaţi - CS Năvodari 17-14 (17-0). Antrenorii Marius Secuianu şi Daniel Vlismas au folosit 15-le: Trandafir, Stănescu, Manea - Florea, D.Manolache - Tihan, Stan, Dănăilă - Badea, Crăciun, Bortă, Rusu, Mira, Stanciu, C.Manolache. Au mai evoluat: Frunză, Mocanu, Grumăzescu, Ghionea. Echipa gălăţeană a acumulat 12 puncte şi a urcat pe locul VI, poziţie ce asigură prezenţa şi în sezonul viitor al DNS. După închiderea ediţiei s-a disputat partida CSM Bucovina Suceava - CSU AV Arad. În ultima etapă, care va avea loc pe 5 octombrie, sunt programate meciurile: CS Năvodari - CSU AV Arad şi CSM Bucovina Suceava - RCM Galaţi.