Phoenix a pierdut la 26 de puncte la Alba Iulia
Phoenix a susţinut miercuri seara primul joc oficial în noua formulă. Gălăţencele au debutat în deplasare la CSU Alba Iulia, iar partida a contat ca prima manşă din turul I al Cupei României. Calculele hârtiei au fost respectate şi fetele de la Alba Iulia, care vor reprezenta România în Liga Europei Centrale, cu jucătoare ceva mai experimentate şi omogene s-au impus fără emoţii. Fetele pregătite de Theodosios „Sakis” Paralikas au avut trac la debut, pe final şi-au mai revenit şi au terminat cu un avantaj de 10 puncte ultimul sfert. „Alba a fost agresivă din primele minute iar noi n-am fost pregătiţi să jucăm la asemenea nivel şi intensitate. Am încercat să jucăm o zonă mică în sfertul doi şi să încetinim atacul gazdelor. În repriza a doua am rulat toate jucătoarele, am vrut să văd cine este gata sau nu să evolueze într-o asemenea competiţie. Meciul a decurs aşa cum m-am aşteptat. Dacă vrem să câştigăm jocuri, nu trebuie să mai comitem atâtea greşeli (28). Mai avem de lucrat atât în apărare cât şi în atac. Fairbanks nu a jucat din cauză că nu i-a sosit cartea verde din Puerto Rico. Nu suntem gata încă, dar mai avem 10 zile să pregătim primul joc din campionat (5 octombrie cu Rapid)”, ne-a declarat antrenorul Theodosios „Sakis” Paralikas. Rezultat final: CSU Alba Iulia - Phoenix Galaţi 84-58 (28-14, 21-11, 22-10, 13-23). Lotul folosit de echipa gălăţeană: Cherise Daniel 21 puncte (5x3), Andra Ionescu 2 p, 4 recuperări; Earnie Williams 13 p, 8 recuperări; Beatrice Alaiba 6 p, 4 recuperări; Florentina Ardeleanu 3 p, Romina Filip 4 p, Andreea Şoptică 2 p, Mihaela Hurduc 1 p, Bianca Fota 4 p (1x3), Alexandra Graur, Denisa Fota 2 p. Returul a avut loc aseară, după închiderea ediţiei, tot în oraşul Marii Uniri. Fetele noastre, în drumul spre casă, se vor opri la Alexandria pentru două amicale cu echipa locală.