04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Patricia Maria Ţig şi Andreea Mitu s-au oprit în semifinale

Emoţii mari pentru iubitorii tenisului de câmp din România joi dimineaţa, când la Shenzen s-a disputat semifinala de dublu, care a adus faţă în faţă perechile Patricia Maria Ţig / Andreea Mitu, respectiv Monica Niculescu / Vania King (SUA). Partida a fost dramatică şi a avut numeroase răsturnări de scor. Ţig şi Mitu au început foarte bine şi şi-au adjudecat primul set în prelungiri. Apoi au revenit de la 2-5 şi au împins setul doi în tie-break, unde Niculescu şi King au fost mai lucide şi au restabilit egalitatea. Super tiebreak-ul a fost cu multă sare şi piper, de data aceasta „Paty” şi „Andu” au condus cu 5-2, fiind la doar două puncte de finală, dar adversarele, mai experimentate, au realizat opt puncte consecutive şi au obţinut biletele pentru finală. Rezultat final: Patricia Maria Ţig / Andreea Mitu (România) - Monica Niculescu (România) / Vania King (SUA) 7-5, 6-7 (2), 5-10. Pentru performanţa lor de la Shenzen, Mitu şi Ţig au fost recompensate cu 110 puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 4.951 de dolari.