16 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul s-a întors cu un singur punct de la Arad

Oţelul a remizat la Arad cu UTA, scor final 1-1 în cea de-a 5-a etapă din Superligă. Echipa gălăţeană a deschis scorul în min.13 prin Juric, dar a fost egalată în min.90+6 când Joao Pedro a transformat penaltiul acordat pentru henţul în careu al lui Adăscăliţei. Dacă în runda precedentă pe teren propriu, cu Hermannstadt, antrenorul Dorinel Munteanu a fost foarte inspirat şi schimbările efectuate au adus victoria Oţelului, acum lucrurile au stat diametral opus. Cei intraţi în formaţia noastră în partea a doua au dezamăgit. „Am fost conştienţi că avem un meci foarte greu ţinând cont de adversarul pe care l-am întâlnit, de antrenorul pe care îl are, un antrenor experimentat. Nu pot să fiu mulţumit cu acest punct pentru că meritam cele trei puncte. După aspectul jocului, după ocazii, după ceea ce vreţi dumneavoastră. Adversarul nostru ne-a pus câteva probleme în repriza a doua, teritorial, dar fără prea mari ocazii. Am făcut acea greşeală în minutul 95 care ne-a costat, de aceea nu pot să fiu mulţumit cu un punct. Echipa a jucat binişor. Nu sunt mulţumit clar de jucătorii care au intrat după pauză. Voi avea o discuţie cu ei pentru că nu au adus un plus echipei, mai mult au favorizat adversarul ca să se apropie de poarta noastră. Dar asta o voi discuta intern cu ei. Luca Andronache trebuie să se trezească pentru că a venit la o echipă la care se munceşte foarte mult, nu se joacă din talent. Probabil că a greşit echipa dacă crede asta, dar o să am o discuţie foarte serioasă pentru că este un jucător talentat, un jucător bun, dar el trebuie să pună osul la bătaie aici. Nu să joace din gleznă. A avut posibilitatea să aleagă altă soluţie decât a găsit în repriza a doua când a fost singur la 16 metri şi putea să finalizeze. Dar, nu numai el, v-am spus toţi cei care au intrat în repriza a doua: Djuric, Roşu nu am fost mulţumit de ei absolut deloc. Nu sunt supărat pe Adăscăliţei. Sigur, a fost o minge care putea fi rezolvată înainte de a se produce acel penalti. Un penalti foarte clar, i-a căzut pe mână aşa am înţeles de la colegii mei, în minutul 95 sau cât era. Nu ştiu dacă vom intra în play-off, Dumnezeu ştie. Noi am discutat cu echipa şi noi tratăm fiecare joc în parte, ce vom obţine la final vom vedea. Nu ştiu dacă este monopol la play-off. Echipele cu potenţial financiar este normal să se gândească la play-off. Mai sunt şi surprize în fiecare sezon, o echipă, două nu ştiu. Dar, în acest sezon sunt echipe care au buget de peste 10 milioane de euro, aşa că vedem ce va fi la sfârşit. Deşi mă gândesc că am pierdut două puncte foarte importante şi cred că le meritam”, a concluzionat Dorinel Munteanu.