24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a mai încasat o papară

Oţelarii nu au abordat meciul cu Pandurii cu un moral strălucit. Băieţii care poartă tricourile cărora le-au facut cinste fotbalişti adevăraţi au făcut... grevă pentru o întârziere de... o lună şi jumătate a salariilor!? În ceea ce priveşte fotbalul practicat de elevii lui Florin Marin, jocul se află în „grevă” de la începutul returului! Startul meciului a fost furtunos. Nicoară a trimis un şut centrare în minutul 2, care nu a fost fructificat de coechipieri. Hamroun a avut ocazia să înscrie primul gol al gălăţenilor după 3 etape de secetă, însă mingea trimisă de algerian a trecut milimetric pe lângă poartă! Pandurii a forţat, însă Răduţ şi Roman nu şi-au reglat bine tirul. Dan Nistor a trimis şi el un trasor de la 25 de metri în minutul 13, dar mingea s-a dus peste poartă. Urmează cam 12 minute de lâncezeală. Cernat trimite o pasă fantastică de 30 de metri în minutul 25, dar Hamroun îşi bate joc şi este blocat de Vasiljevic. Vine şi minutul 27. Răduţ centrează inteligent şi Momcilovic trimite cu capul sub transversală: 0-1. Răduţ poate dubla avantajul oaspeţilor, dar trimite peste poartă din unghi. Gorjenii îşi majorează avantajul în minutul 40. Nicoară cade uşor la marginea careului după un duel cu Sissoko şi puştanul din Ştefăneşti, Iulian Călin, acordă foarte uşor penalty. Roman transformă şi Pandurii îşi asigură un avantaj de 2 goluri la pauză, fără să forţeze prea mult. Florin Marin îi trimite în teren încă din debutul reprizei secunde pe Tătar şi Matondo. Oţelul putea reduce scorul în minutul 51, când Cordos a lovit mingea greşit, dar Gliwa a respins de sub bară. Matondo este mereu în off-side sau nu ajunge pasele coechipierilor, Grădinaru parcă înoată, Hamroun se împiedică în momentele decisive iar Helder este rapid... dar atât! Singurul fotbalist adevărat din echipa gălăţeană, Florin Cernat, putea să reducă diferenţa, dar şutul său din careu este deviat de un fundaş al celor de la Pandurii şi mingea trece agonizant pe lângă poartă. Matondo trimite şi el prima minge pe poartă de când se află la Oţelul în minutul 66 şi cam atunci se termină şi aşa-zisele ocazii ale Oţelului. Elton îi iartă pe gălăţeni de un scor ruşinos, iar grăsunul Eric arată că ştie cu „Coţofana” şi îi ridiculizează pe sărmanii lui adversari. Oţelul - Pandurii se încheie 0-2, iar echipa gălăţeană ar putea candida la Premiul Nobel pentru Pace pentru că nu a deranjat pe nimeni în acest retur.