28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a câştigat la Tg. Mureş şi a făcut-o pe Steaua campioană

Oţelul şi-a luat rămas bun de la liga 1 în stil de mare echipă. chiar dacă aproape nimeni nu îi dădea şanse în faţa lui ASA Tg. Mureş pe terenul acesteia. Florin Marin, care s-a confruntat cu multe absenţe, a aliniat un 11 curajos: Abraham - Solomou, Miron, Sissoko, Popescu -Cucu, Helder - Iorga, Cernat, Brigido - Tudorie. Prima repriză a fost neaşteptat de echilibrată. Echipa gălăţeană a jucat cu liniile sus şi i-a surprins pe elevii lui Liviu Ciobotariu. Încet-încet, ASA a forţat, iar Solomou a făcut un fault şi l-a luat cu fulgi cu tot pe Hanca în careu. Mureşan a transformat penalty-ul şi ASA părea că se îndreaptă spre o victorie logică. Oţelul a început bine şi repriza secundă. Tudorie a adus egalarea după o lovitură liberă executată de Cernat. Gazdele s-au năpustit în atac, dar oţelarii în frunte cu Abraham s-au apărat eroic şi, când se consumau ultimele secunde ale disputei, Cernat l-a găsit cu o pasă superbă pe Brigido, care l-a depăşit pe Stăncioiu şi i-a pasat lui Helder, care a marcat golul victoriei. Oţelul s-a impus cu 2-1 şi a făcut ca titlul de campioană să ajungă la Steaua. Oţelul a retrogradat, dar poate reveni după doar un an de purgatoriu în liga secundă, asta dacă declaraţia lui Vlad Răpişcă nu a însemnat doar promisiuni făcute pentru liniştirea suporterilor.

Alexandru Tudorie - Oţelul: „Am jucat cu mare ambiţie pentru că jucătorii de la ASA ne-au desconsiderat înainte de meci. Ei ne-au spus că ne bat cu 4-0 şi ne-au ambiţionat. Nu ştiu ce se va întâmpla, pentru că mai avem de primit bani şi conducerea nu ne mai spune nimic. Am văzut că se discută despre promovare, dar să vedem ce jucători vor mai rămâne la echipă".