03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Mihai Florin, de la Şah Club, a terminat pe podium la „Vreau să fiu mare maestru!”

În perioada 19-24 noiembrie s-a desfăşurat la Complexul Hotelier Cozia din staţiunea Călimăneşti-Căciulata, etapa finală a competiţiei „Vreau să fiu mare maestru!” din cadrul proiectului Pierre de Coubertin, organizat de Federaţia Română de Şah, în colaborare cu ACS Elisabeta Polihroniade şi SC Călimăneşti-Căciulata SA, cu sprijinul Ministerului Tineretului şi Sportului. După trei zile de cantonament intensiv au urmat două zile de concurs de şah rapid. Galaţiul a fost reprezentat de 11 copii de la cluburile ACS Genius şi Şah Club. O evoluţie foarte bună a avut sportivul Mihai Florin (Şah Club Galaţi) care a obţinut medalia de bronz la categoria 8 ani. La finalul concursului, şahiştii gălăţeni s-au clasat astfel: Under 8: Florin Mihai (Şah Club) - locul III, Denis Crăciun (Genius) - locul XIII, Edward Cialacu (Şah Club) - locul XIV, Raisa Vulpe (Genius) - locul XVII şi Rareş Bordei (Şah Club) - locul XXIII; Under 10: Octavian Panţuru (Genius) - locul X, Cristian Mihai (Şah Club) - locul XIII, Cristi Coca (Şah Club) - locul XIV, Laurenţiu Sarighioleanu - locul XXIII; Under 12: Alex Crăciun (Genius) - locul IX şi Andrei Axin (Şah Club) - locul XXI.