04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Medalii preţioase la atletism şi aeromodele
Chiar dacă a fost cunoscut mai puţin, din motive independente de voinţa noastră, CS Universitatea Galaţi există. După ieşirea la pensie a profesorului Ion Mandache, frâiele clubului au fost preluate de inginerul Mihai Pantea, care doreşte ca lucrurile să intre pe făgaşul normal iar rezultatele sportivilor studenţi să fie cunoscute de toţi  cei care sunt interesaţi din oraşul nostru. Astfel, la sfârşitul săptămânii trecute, la Bucureşti, s-a desfăşurat cea de-a 58-a ediţie a Campionatelor Internaţionale de Atletism ale României, care a avut-o ca invitată de onoare pe sprintera slovenă de origine jamaicană Merlene Ottey. Printre cei 297 atleţi prezenţi la start s-au aflat şi doi legitimaţi la CSU Galaţi, care au obţinut rezultatele: Cristiana Alexandra Frumuz, locul I la 3000 m plat, cu un rezultat de 9 min şi 37 de secunde respectiv Ionuţ Ghiţă, locul IV la 3000 plat, cu rezultatul: 8 minute şi 47 de secunde. De remarcat că sportiva pregătită de antrenorii Veronica Budileanu şi Claudiu Mereuţă a fost convocată la echipa naţională şi va participa la două competiţii importante: Cupa Europei (22 iulie, Irlanda) şi Jocurile Mondiale Universitare, programate în această vară la Kazan (Tatarstan).
O disciplină aproape necunoscută publicului de la noi este ramura aeromodele. Secţia clubului gălăţean a obţinut sâmbăta şi duminica trecută rezultatele: Viorel Săliştean, locul I, la Cupa FAR ce s-a desfăşurat la Deva respectiv locul II echipa formată din: Ionel Balaban, Daniel Munteanu şi Daniel Frătean, la Campionatul Naţional de zbor liber de la Pucioasa.