02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Lieştenii şi brăniştenii sunt nemulţumiţi cu remiza de pe „Lieşti Arena”

Liga a 3-a la fotbal a programat în weekend partidele celei de-a 12-a etape. Pe „Lieşti Arena” a avut loc derbiul orgoliilor dintre Sporting Lieşti şi Unirea Braniştea. Un duel foarte interesant atât pe teren, cât şi la nivelul celor două bănci tehnice, cu doi antrenori valoroşi, Cătălin Savu, respectiv Ionuţ Niculcea, care s-a terminat nedecis, scor final 1-1, au marcat Costea (min.12), respectiv Mihai (min.90+4).
Remiza a nemulţumit ambele tabere, fiecare fiind de părere că merita să câştige toate punctele. Gazdele s-au declarat dezamăgite că au fost egalate la ultima fază după o fază fixă. Antrenorul de la Unirea Braniştea, Ionuţ Niculcea, ne-a contactat pentru a-şi exprima punctul de vedere: „S-a făcut dreptate. Am început mai slab, dar în afară de golul lor venit dintr-un corner întâmplator, nu-mi aduc aminte să fi avut ei vreo ocazie. Dominare teritorială, fizic am fost foarte bine după pauză chiar dacă s-au jucat vreo 30 de minute din 50. Schimbările au adus plusul de care aveam nevoie şi din nou cel mai bun de pe teren a fost portarul... al lor. Despre arbitraj? Foarte bun”.
Formaţii: Sporting Lieşti: Cilighidreanu - Ţopa, Munchiu, Bădilaş, Podaşcă - Crihană, Chiriac, Stan, Iordache - Grigoraş, Costea; Unirea Braniştea: Paharnicu - Voicu, Farcaş, Hilohi, Andrei - Murgoci, Jordan - Olteanu, Răducan, Nica - Docuz. Au mai jucat: Coman, Iacob, Filip, respectiv D.Cireş, M.Cireş, Lefter, Popa, Enache. Situaţia din clasament arată astfel: Sporting, locul 3 cu 23 puncte, Unirea, locul 4 cu 20 puncte. Etapa viitoare, ambele echipe gălăţene se vor deplasa în judeţul Buzău: Lieştiul va juca vineri, 17 noiembrie, cu CSM Rm.Sărat, iar Braniştea, a doua zi, cu liderul Metalul Buzău. *sursa foto: Sportul Ilustrat