24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Juniorii lui Florin Andronic au luat bronzul

Turneul final din cadrul Campionatului Naţional de handbal pentru juniori II a avut loc la Bacău de miercuri până duminică. Printre cele opt echipe calificate s-a aflat şi CSS Galaţi, care a fost repartizată în grupă cu LPS Cluj, HCM Constanţa şi CSS Făgăraş. Echipa pregătită de profesorul Florin Andronic a jucat spectaculos şi a ocupat locul II în grupă după rezultatele: 31-24 cu CSS Făgăraş A, 26-18 cu HCM Constanţa şi 21-25 cu LPS Cluj. Semifinala dintre CSS Galaţi şi Ştiinţa Municipal Bacău a fost dramatică. Băieţii noştrii au început montaţi, au condus cu patru goluri la un moment dat, scor 10-6 (min.14) şi au intrat la vestiare cu plus doi pe tabelă. După pauză, gazdele, împinse puternic de la spate de arbitrii Nacu - Rucoi, au revenit şi au trecut în avantaj. Echipa gălăţeană a avut ultimul atac şi şansa să împingă meciul în prelungiri, dar „fluieraşii” nu au sancţionat un fault evident. Gazdele au jucat duminică pentru titlul de campioni, în timp ce gălăţenii s-au luptat pentru bronz cu LPS Cluj. Antrenorul Florin Andronic a folosit lotul:  Cătălin Radu, Ovidiu Cornea, Sebastian Dogaru - Silviu Pârlog, Nicolas Manolache, Laurenţiu Ghindaru, Gabriel Ilie, Marius Băjenaru, Iulian Chiriac, Daniel Ionescu, Daniel Susanu, Ionuţ Prună, Ştefan Patriche, Andrei Ghinieş, Bogdan Mureşan, Andrei Crişan, Gabriel Crişan, Geani Paţilea, Sabin Petrea, Silviu Borza. Vom reveni.