20 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Invincibilii lui Damian Băncilă
Stadionul Siderurgistul a găzduit vineri după amiază partida Oţelul II - SC Bacău, contând pentru cea de-a VII-a etapă din eşalonul trei. Gălăţenii s-au descurcat destul de bine în faţa unei formaţii puse pe picioare de actualul antrenor al Oţelului, Viorel Tănase, una din principalele candidate la promovare din acest sezon. După ce ambele combatante au făcut multă risipă de efort, partida s-a încheiat cu o remiză conformă cu realitatea de pe teren.
„Vreau în primul rând să-mi felicit jucătorii pentru atitudine şi combativitate şi chiar dacă n-am câştigat, au demonstrat că sunt profesionişti. În prima repriză ne-am lăsat dominaţi şi am replicat pe contraatac, la o asemenea fază reuşind să deschidem scorul prin Lupu. La reluare, oaspeţii au profitat de o neatenţie a noastră şi au restabilit egalitatea. Apoi s-a jucat pe contre, băcăuanii au trecut în avantaj la o eroare a lui Tadas, dar cu opt minute înainte de final am revenit pe tabelă şi am egalat prin Chipirliu. În prelungiri, puteam obţine cele trei puncte dar acelaşi Chipirliu, după ce a driblat doi adversari în careul de 16 metri nu a fost inspirat şi a şutat din unghi în plasa laterală în loc să centreze pentru Gârleanu, care nu avea de îndeplinit decât o simplă formalitate. Suntem neînvinşi în acest sezon, 2-3 jucători bat la porţile echipei mari şi asta nu poate decât să mă bucure”, ne-a declarat antrenorul Damian Băncilă.
Rezultat final: Oţelul II - SC Bacău 2-2 (1-0). Formula folosită de gălăţeni: Simaitis - Marus, Gâţă, Cojoc, Murgoci - Manea, Miron, Adăscăliţei - Lupu, Gohoreanu, Chipirliu. Au mai evoluat: Gârleanu, Cenk, Tudorie, Dajbog, ultimii doi născuţi 1996. Celelalte rezultate ale rundei: Petrotub Roman - Ceahlăul II P. Neamţ 1-0, CSM Moineşti - Sporting Suceava 2-2, Ştiinţa Miroslava - FCM Dorohoi 1-3, Aerostar Bacău - Bucovina Rădăuţi 0-2. Echipa gălăţeană se situează pe locul V cu nouă puncte şi va juca etapa viitoare la Bacău  cu Aerostar.