03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au învins deţinătoarea Ligii Erste

Patinoarul Dunărea a găzduit miercuri seara meciul 2 al dublei CSM Galaţi - ACSH Gheorgheni din cadrul Ligii Naţionale de Hochei pe Gheaţă. Echipa gălăţeană condusă de Julius Penzes şi Cornel Chiriţă a intrat foarte motivată pe gheaţă, a jucat foarte bine şi a reuşit să-şi ia revanşa după înfrângerea din ziua anterioară. Partida a fost echilibrată în primele două reprize, CSM Galaţi a condus în permanenţă pe tabela de marcaj: 1-0, 3-1, 4-2 şi s-a descătuşat în ultima treime când a înscris de patru ori, trei reuşite fiind reuşite în ultimele cinci minute.
O victorie frumoasă obţinută după o evoluţie consistentă, din păcate în faţa unei asistenţe reduse. Rezultat final: CSM Galaţi - ACSH Gheorgheni 7-3 (1-0, 2-2, 4-1). Au marcat pentru echipa noastră: Teamriuc 2 goluri, Yemilianenko, Baskov, Benedek, Machala, Mircea Constantin. CSM Galaţi a urcat pe locul 4 cu 7 puncte şi va juca următoarea dublă, tot acasă, pe 25-26 noiembrie, cu CSA Steaua Bucureşti, locul 5 cu 6 puncte.