05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Dunărea au bătut din nou Steaua şi îşi păstrează şanse pentru semifinale
Echipa gălăţeană, în ciuda problemelor cu care se confruntă, lipsa gheţii de la Patinoarul Dunărea şi un program infernal cu şase jocuri în opt zile, nu cedează şi va lupta până în ultima etapă pentru accederea în semifinalele Ligii Naţionale de Hochei. Miercuri seară, pe gheaţa Patinoarului Mihai Flamaropol din Capitală s-a disputat meciul doi dintre CSM Dunărea, în calitate de gazdă şi Steaua Rangers. Dunărenii au conştientizat că este un meci capital şi au luptat până la epuizare pentru a obţine cele trei puncte puse în joc. Vylicil şi Persson au marcat în prima repriză dar mai apoi Timaru a redus diferenţa la începutul reprizei secunde. Veteranul Geru a sunat mobilizarea, coechipierii lui au răspuns prezent la apel, au marcat trei goluri ce au însemnat desprinderea şi în cele din urmă o victorie clară şi extrem de preţioasă pentru configuraţia clasamentului. Rezultat final: CSM Dunărea - Steaua Rangers 7-2 (2-0, 4-2, 1-0). Au marcat: Vylicil (2), Persson (2), Geru, Rosenberg, Kristan respectiv Timaru şi Georgescu. Situaţia din clasamentul grupei de baraj se prezintă astfel: 1. Steaua 54 puncte (14 jocuri), 2. CSM Dunărea 42 p (14), 3. CSS HSC Csikszereda 38 p (12), 4. Progym Gheorgheni 32 p (12), 5. Sportul Studenţesc 4p (16). Sâmbătă şi duminică, echipa noastră va juca meciurile decisive la Gheorgheni cu Progym şi are nevoie de cel puţin o victorie pentru a rămâne pe poziţia a doua în clasament.