01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii de la CSU Galaţi au terminat cu o victorie anul competiţional

Final de sezon competiţional pentru handbaliştii noştri. În ultimul meci, CSU Galaţi a învins miercuri la amiază în sala sporturilor Dunărea pe CSU Piteşti, scor final 29-26, după ce a condus la pauză cu 16-13. În ciuda faptului că miza a lipsit, partida a fost interesantă, cu ambiţii de ambele părţi. Surprinzător, piteştenii au început mai bine şi s-au aflat la conducere în primele 10 minute. Chiar dacă au fost deja cu gândul la vacanţă, gălăţenii conduşi de Florin Andronic şi Mihai Pantea s-au mobilizat, au turat motoarele atât cât a fost nevoie, s-au desprins pe tabela de marcaj şi au obţinut o victorie meritată. Cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj s-a înregistrat în min.33, scor 18-13. Oaspeţii s-au predat greu, s-au ţinut scai, au revenit la un gol în min.58, dar finalul a fost bine gestionat de băieţii noştri. Lotul aliniat de CSU Galaţi: Dinu - Soare 1 gol, Mârşiu, Lefter, Buţea 2 g, Chertif, Ioniţă, Bădărău, Broască, Costea 7 g, Andrei 1 g, Albu 3 g, Chiriac 6 g, Ionescu 7 g, Frangulea 2 g.