01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Galaţi s-a salvat în extremis de la retrogradare

Episodul 4 al duelului CSM Galaţi - CSM Tg.Jiu din sferturile de finală ale play-out-ului Ligii Naţionale de Baschet Masculin Getica 95, ce a avut loc miercuri seara la sala sporturilor Dunărea, a fost viu disputat. Oaspeţii au jucat foarte bine şi au condus în primele trei sferturi. Baschetbaliştii pregătiţi de Florin Nini şi Cătălin Ştefănescu au strâns rândurile, au rămas concentraţi, au revenit spectaculos în ultimele 10 minute şi au obţinut cea mai importantă victorie din acest sezon. Rezultat final: CSM Galaţi - CSM Tg.Jiu 91-80 (23-24, 19-22, 19-20, 30-14). Lotul folosit: Planutis (11 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, 0 intercepţii); Nelson (13 p, 5, 6, 2); Calenic (13 p, 8, 1, 3); Ciotlăuş (18 p, 6, 4, 4); Razdevsek (10 p, 5, 5, 2); Tate (11 p, 3, 0, 0), Johnson (15 p, 4, 1, 1), Gherman, Răducan, Boghean, Păduraru, Berca. Cu 3-1 la general, CSM Galaţi se califică în semifinale, unde va întâlni pe învingătoarea din partida CS Vâlcea 1924 - CSM Focşani 2007, scor general 2-2.