22 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii de la CSU au câştigat dramatic la Ploieşti şi au rămas pe locul patru

Divizia A la handbal masculin a programat jocurile unei noi etape. CSU Galaţi s-a deplasat la Ploieşti unde a întâlnit pe CSM, contracandidata la locul patru. Partida a fost spectaculoasă, a avut numeroase răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj şi după un final dramatic s-a terminat cu victoria echipei conduse de Mihai Pantea. „Meciul a fost pe muchie de cuţit. Ploieştenii, împinşi de la spate şi de cei doi arbitri au condus în prima repriză şi au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri. În partea a doua am preluat noi iniţiativa, timp de nouă minute am închis poarta, colegii şi-au făcut bine treaba în atac şi scorul a devenit 30-27 (min.56). Finalul a fost dramatic, gazdele au revenit, s-au apropiat la un gol şi la ultima fază au beneficiat de o aruncare de la 7 metri. Am stat pe linia porţii şi în ultimul moment am decis să ies, ploieşteanul, care marcase destule goluri, nu s-a aşteptat, s-a speriat şi a şutat peste poartă”, ne-a declarat portarul de la CSU, Florin Andronic. Rezultat final: CSM Ploieşti - CSU Galaţi 29-30 (17-15). Principalii marcatori de la învingători: Bursuc şi Frangulea, ambii cu câte 7 goluri. Lotul folosit: Andronic, Condurache, Sora - Şahîn, Secară, Bursuc, Aniţa, Dospinescu, Dorneanu, Frangulea, Lăpuşneanu, care din păcate s-a accidentat în prima repriză, Băhnăreanu, Grigore, Mârşiu, Păun. CSU a adunat 36 de puncte şi se află pe locul IV iar următorul joc oficial îl va disputa pe 17 aprilie cu Ştiinţa Municipal Dedeman II Bacău, pe teren propriu.