02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţenii de la Sakura Kiai au urcat pe podium la Campionatul Balcanic

La Buzău în sala polivalentă a avut loc primul Campionat Balcanic de Karate Kyokushin, competiţie organizată ireproşabil de Clubul After School Karate condus de Shihan Sorin Popescu sub auspiciile Federaţiei Române de Karate Kyokushin. La eveniment a fost prezent şi Shihan Valeri Dimitrov, care, este fără îndoială, cel mai titrat karateka din zona balcanilor. Bulgarul are în palmares 22 de titluri europene şi 3 de campion mondial. Dimitrov a fost unul dintre invitaţii de onoare la această primă ediţie a Campionatului Balcanic de Karate Kyokushin. La startul competiţiei s-au aliniat 46 de cluburi însumând 300 de sportivi, din care 132 reprezentând ţări precum Bulgaria, Croaţia şi Grecia, la categoriile de vârstă U14, U16, U18, Seniori şi Master, la probele de kata şi kumite.
Galaţiul a fost reprezentat de 3 sportivi de la C.S. SAKURA KIAI, secţia de Kyokushin, toţi având evoluţii bune, obţinând la final: două locuri 3 şi un loc 5 prin următorii: Narcis Ştefan Lazurcă (10 Kyu din Şiviţa) la U14 -50 kg., locul 3; Veronica Alexandra Corodi (4 Kyu din Şendreni) la U18 -65 kg., locul 3. Nu a prins podiumul, dar trebuie menţionat pentru spirit şi determinarea de care a dat dovadă Paul Alexandru Lefter (2 Kyu din Galaţi) la U18 -60 kg., care s-a clasat pe locul 5. „Vreau să-i felicit şi pe această cale pe sportivi pentru rezultatele obţinute, pentru ambiţie şi dăruire, pe părinţi pentru sprijinul acordat, OSU!”, a concluzionat instructorul Viorel Mihai.