22 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Experienţa a ajutat CSM-ul să câştige la Galaţi

HC Danubius -CSM Bucureşti 22-28 (13-13)
sala Siderurgistul, spectatori: 500
Formaţii:
HC Danubius: Cristina Bobeică (12 intervenţii), Ramona Ciontu (1 intervenţie), Daniela Ancerencu - Irina Glibko (9 goluri), Cătălina Cioaric (2), Mihaela Pătuleanu (2), Irina Lazarin (2), Mirabela Cricleviţ (2), Yaroslava Burlachenko (2), Iulia Zaremba (1), Daciana Curtean (1), Carmen Gheorghe (1), Maricica Trandafir. Antrenor Alexandrina Soare
CSM Bucureşti: Alina Iordache (13 intervenţii), Georgeta Gureşoaie (2 intervenţii), Andreea Arghir - Gabriela Mihalschi (11 goluri), Cristina Vărzaru (4), Iuliana Geană (3), Aneta Barcan (2), Andreea Cruceanu (2), Camelia Carabulea (1), Ionela Dinu (1), Cristina Niculae (1), Alina Dobrin (1), Elena Pavăl (1). Antrenor Vasile Mărgulescu.
Aruncări de la 7 metri: Danubius - 5 (1 ratată); CSM - 6 (1 RATATÃ)
Eliminări: Danubius  -4 minute; CSM - 8 minute (Andreea Cruceanu - cartonaş roşu în min. 18)
Arbitri: Marius Barcan - Ştefan Ciurea, ambii din Craiova
Observator FRH: Remus Cojocaru (Braşov)

Evoluţia scorului: 1-0 (min.1), 2-5 (min.7), 7-8 (min.15), 10-9 (min. 21), 11-12 (min. 25), 13-13 (min.30), 13-16 (min.33), 16-17 (min.37), 16-20 (min.43), 17-22 (min.47), 19-22 (min. 50), 21-27 (min.58)

Botezul noii echipe a Galaţiului, HC Danubius s-a făcut în faţa uneia dintre cele mai experimentate echipe care evoluează în Liga Naţională. Gălăţencele pregătite de Alexandrina Soare au rezistat în primele 30 de minute când au jucat de la egal la egal cu o echipă, să recunoaştem mult mai valoroasă. În partea a doua, pe ucraineanca Irina Glibko, un real câştig pentru echipa de la Dunăre, au lăsat-o „balamalele” şi CSM-ul şi-a făcut jocul arhicunoscut, cu o apărare ermetică şi cu faza a doua le-au tocat pe adversare, desprinzându-se decisiv pe tabela de marcaj.

Cristina Vărzaru - jucătoare CSM Bucureşti: „Am avut emoţii şi nu numai pentru că a fost primul meci la revenirea în România după şapte ani, ci şi pentru că întotdeauna am avut etapă grea la Galaţi. La noi s-au văzut emoţiile în prima repriză, apoi în partea a doua ne-a ieşit jocul de apărare şi faza a doua şi lucrurile au mers mult mai uşor. Am zis când m-am întors ca nu-mi mai doresc handbal la cea mai înaltă performanţă, m-am gândit la viaţa mea, am venit la CSM unde mă simt foarte bine, îmi doresc să le ajut şi să ne calificăm în cupele europene”
Alexandrina Soare - antrenoare HC Danubius: „Un început greu, aşa cum ne aşteptam. A fost un meci foarte greu teoretic şi practic pentru că aceste jucătoare de la CSM sunt împreună de vreo şase ani, în timp ce noi abia ne-am adunat acum trei săptămâni. Au fost şi lucruri  bune atâta timp cât condiţia fizică ne-a permis. Trebuie să fim obiectivi, n-am avut timp de cantonament, de o pregătire centralizată şi asta şi-a spus cuvântul în partea a doua. Încercăm să remediem ceva până la meciul cu Craiova, deşi timpul este scurt. Voi pune accent pe faza de apărare, să primim puţine goluri şi chiar dacă şi acolo va fi dificil, să dăm cu un gol mai mult. Punctul nostru slab au fost situaţiile de 1-1 cu portarul advers, am ratat numai puţin de 19, asta nu mai ţine de pregătire ci strict de concentrare şi seriozitatea cu care tratezi faza