20 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Duş foarte rece pentru Sporting, victorie pentru locul 3 la Limpeziş pentru Unirea

Liga a 3-a la fotbal a programat în weekend partidele celei de-a doua etape. O rundă cu rezultate contradictorii pentru echipele gălăţene. Sporting a primit vizita pe Lieşti Arena celor de la KSE Tg.Secuiesc. Oaspeţii au jucat pragmatic şi au avut eficienţă 100%, 3 şuturi, 3 goluri în timp ce lieştenii s-au întrecut în ocazii ratate. „Nici nu ştiu ce să spun, nu îmi găsesc nici cuvintele după meciul ăsta. Trei şuturi, trei goluri, am ratat 5-6 ocazii foarte mari plus un penalti. Cu toate, noi suntem singurii vinovaţi, când te crezi câştigător dinainte aşa se întâmplă. Fotbalul se joacă pe atitudine şi determinare, iar noi astăzi nu am avut astea”, a concluzionat preşedintele de la Sporting, Dorinel Matei. Rezultat final: Sporting - KSE 0-3 (0-1). Antrenorul Cătălin Savu a început cu 11-le: Ciubotariu - Popa, Maftei, Podaşcă, Năstase - Chiriac, Munchiu, Crihană, Filip - Iordache, Grigoraş. Au mai jucat: Costea, Gherase, Nacu şi Iacob. Lieştenii, locul 8 cu un punct, vor juca în etapa următoare, vineri, 13 septembrie, în deplasare cu CSM Rm.Sărat.
Unirea Braniştea a jucat în deplasare cu Voinţa Limpeziş. Brăniştenii conduşi de Alexandru Iliuciuc s-au impus la limită prin reuşita lui Olteanu din prelungirile primei reprize. Formula de start: Ursu - Mihai, Popa, Murgoci, Hilohi - D.Cireş, M.Frunză, Bordun - Olteanu, Coman, V.Munteanu. Au mai intrat: Lefter, Neagu, Vasile, Răducan. După acest succes, echipa gălăţeană a urcat pe locul 3 cu 4 puncte şi va juca în cea de-a 3-a etapă, pe 14 septembrie, acasă cu Viitorul Oneşti.