25 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea a fost umilită la Botoşani
Reprezentanta Galaţiului în eşalonul secund, FCM Dunărea, a avut o săptămână agitată, pe care a încheiat-o în genunchi. După ce s-a despărţit de conducerea tehnică şi de organizatorul de competiţii, vinovaţi pentru gafa din finalul partidei de pe teren propriu cu Delta Tulcea, dunărenii au avut o viaţă foarte grea cu FC Botoşani. Partida a fost gata gata să fie amânată, organizatorii făcând mari eforturi să îndepărteze stratul de 30 de centimetri de zăpadă de pe suprafaţa de joc. Botoşănenii s-au acomodat mai bine la condiţiile atmosferice, au jucat tare în primele 45 de minute, când s-au distrat cu apărarea gălăţeană, şi au înscris de patru ori. Gălăţenii au dat o replică palidă, deşi la scorul de 2-0 au redus diferenţa prin Cucu, care a transformat un penalti. Mai devreme, după ce gazdele au deschis scorul, băieţii conduşi de preşedintele antrenor Auraş Braşoveanu au ratat imediat egalarea prin Apostol, cu un şut care a nimerit bara transversală.   Ostilităţile au decurs după aceleaşi coordonate şi în repriza a doua dar botoşănenii n-au mai izbutit decât un singur gol.
Rezultat final : FC Botoşani - FCM Dunărea 5-1 (4-1). Au marcat: Vraciu (min.10 şi min. 73), Cârjan (min. 13 şi min. 41), Hadnagy (min.23) respectiv Cucu (min. 20 din 11 metri). Echipa gălăţeană a utilizat formula: Olaru - Radu, Hristian, Cucu, Şomodean (min.29 Teleagă) - Chebac II, Enache, Apostol (min.46 Asanache) - Chipirliu (min.77 Gueye), Grosu. Alte rezultate: Sportul Studenţesc - ACS Buftea 1-2, CS Otopeni - Dinamo II 1-0, Delta Tulcea - Farul Constanţa 2-0. Echipa gălăţeană se află pe locul VIII cu 15 puncte.