20 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Două minute de vis pentru United
Marţi seara s-a disputat, în sala Siderurgistul din oraşul nostru, partida United Galaţi - City'us II Tg. Mureş, contând ca manşă tur a semifinalei Cupei României la futsal. Calculele hârtiei, care indicau formaţia gălăţeană ca favorită certă, au fost în cele din urmă respectate, dar după ce toţi cei prezenţi am trecut prin mari emoţii. Băieţii lui David Asandei au avut mult de furcă cu echipa mureşeană, care este lider în Liga a II-a, fără drept de promovare, însă care a contribuit din plin la reuşita spectacolului sportiv. Portarul nostru, internaţionalul de tineret Petrişor Toniţa, a prins o zi de excepţie şi prin paradele sale şi-a adus o contribuţie importantă la obţinerea unei victorii la o diferenţă care se poate dovedi hotărâtoare pentru retur. Ai noştri au început tare şi, după cinci minute, tabela de marcaj a indicat un 2-0 graţie dublei lui Moldoveanu, dătător de speranţe. Oaspeţii nu s-au predat, au redus diferenţa până la pauză, iar apoi şi-au ţinut în şah adversarii. Ivan a marcat pentru 3-1, pentru ca Grecu să menţină diferenţa, 4-2. Finalul a fost incendiar şi gălăţenii au spart ghinionul abia cu două minute înainte de final, când au marcat trei goluri prin Popliacă, Ivan şi din nou Popliacă, în 60 de secunde. Rezultat final: United - City'us II 7-2 (2-1), ceea ce reprintă un pas uriaş spre marea finală. Lotul folosit de gălăţeni: Toniţa, Tănăsilă - Cojoc, Grecu, Moldoveanu, Ivan, Popliacă, Apostol, Ilie, Dima, Buleandră. Returul va avea loc pe 25 aprilie la Tg. Mureş. Cealaltă semifinală, City'us Tg. Mureş - Spicom Sf. Gheorghe se va disputa pe 18 şi 24 aprilie.