03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Două medalii de aur pentru Bianca Grigoraş, aur şi argint pentru Alexandra Alexe

Săptămâna trecută, la Konya în Turcia s-a desfăşurat cea de-a V-a ediţie a Jocurilor Sportive pentru copii Rumi. România a deplasat o delegaţie numeroasă, iar rezultatele au fost pe măsură. Galaţiul a fost reprezentat la disciplina haltere de trei sportivi. O evoluţie foarte bună a avut-o Bianca Grigoraş, legitimată la CSS, care a cucerit medalia de aur, la categoria 53 kg, cu rezultatele: 58 kg la smuls, respectiv 75 kg la aruncat. La rândul ei, Alexe Alexandra, care este legitimată la CSM Dunărea, s-a suit pe treapta a doua a podiumului, la categoria 58 kg, cu rezultatele: 71 kg la smuls şi 82 kg la aruncat. Ceilalţi gălăţeni au încheiat competiţia astfel: Rusu Cătălin (CSS), locul VI, categoria 45 kg, smuls 48 kg, aruncat 55 kg şi Bălăuţă Petrică (CSM Dunărea), locul V la categoria 50 kg, cu 65 kg smuls, 80 aruncat. Colectivul tehnic a fost format din antrenorii: Bălan Mariana (CSS Galaţi), Niculiţă Liliana (Botoşani), Maftei Gheorghe(CSM Oneşti). Au participat halterofili din: Azerbaidjan, Bosnia, Cehia, Slovacia, Kosovo, Georgia, România şi Turcia.