CSM Arcada tremură pentru calificarea în careul de aşi

Echipa gălăţeană pregătită de Sergiu Stancu nu şi-a revenit după ce a pierdut finala Cupei României la volei masculin cu SCMU Craiova. CSM Arcada a jucat sâmbătă în deplasare meciul 2 din sferturile de finală ale Diviziei A1 cu SCM Zalău. Zălăuanii au confirmat forma bună pe care o traversează în ultima perioadă şi după ce la Galaţi în tur şi-au vândut foarte scump pielea, acum şi-au valorificat avantajul terenului propriu şi au obţinut o victorie surprinzătoare, dar absolut meritată. Soarta partidei s-a decis în setul trei adjudecat de SCM Zalău, care a valorificat a şaptea minge de set, gălăţenii irosind şi ei o minge. Rezultat final: SCM Zalău - CSM Arcada 3-1 (19, -19, 30, 18). Echipa gălăţeană a folosit formula: Magdaş, Vilimanovic, Madsen, Butnaru, Malescha, Bala - Kantor, libero. Au mai intrat: Smits, Raţă, Lescov, Talpă, Mihălescu, Cristudor - libero. Scorul la general este 1-1. CSM Arcada tremură pentru calificarea în semifinale, dar va juca meciul decisiv la sala Polivalentă Dunărea, pe 1 aprilie. Învingătoarea este aşteptată deja de Dinamo pentru semifinale.