03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a pierdut onorabil la debutul în CEV Champions League

Miercuri au debutat meciurile din grupele principale CEV Champions League 2024. Prezentă în premieră în elita voleiului continental, campioana României, CSM Arcada Galaţi a jucat în Eurosuole Forum din Civitanova Marche cu vicecampioana Italiei, Cucine Lube. Misiune imposibilă în ţara campioanei mondiale. Băieţii pregătiţi de Sergiu Stancu şi Răzvan Tănăsescu nu s-au descurajat de numele adversarilor, au crezut în şansa lor, au început curajos şi au condus până la 10-8 în primul set. Italienii şi-au arătat colţii, au preluat iniţiativa, s-au desprins şi şi-au adjudecat primele două seturi. Echipa gălăţeană a condus ostilităţile mult timp în setul trei şi poate ar fi meritat să-l câştige dar gazdele împinse de la spate nu s-au împăcat cu ideea, au profitat de experienţa superioară şi au închis meciul în minim de seturi. Rezultat final: Cucine Lube Civitanova -CSM Arcada Galaţi 3-0 (17, 19, 23). Campioana României a început în formula: Hamacher 2 puncte, Woch 6 p, Lopes 1 p, Bala 11 p, Butnaru 8 p, Lescov 2 p -Toman, libero. Au mai evoluat: Gergye 8 p, Nikula 6 p, Talpă, Aldea. În cealaltă partidă din grupa E, Greenyard Maaseik -VK Lvi Praga 0-3 (-22, -24, -22). CSM Arcada Galaţi va juca primul meci acasă pe 29 noiembrie, în sala Polivalentă Dunărea de la ora 18.00 cu belgienii de la Greenyard. Până atunci, echipa noastră va juca sâmbătă 25 noiembrie în deplasare cu Unirea Dej în Divizia A1.