26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Campionul Marian Bala a închis meciul cu Finlanda şi România a promovat în Golden League

La Budapesta a avut loc în weekend Final Four-ul European Silver League la volei masculin. Sâmbătă au fost programate semifinalele. În deschidere, Finlanda a învins cu 3-1 Macedonia de Nord, echipă la care a evoluat o veche cunoştinţă a gălăţenilor,  Filip Despotovski. Partida vedetă a adus faţă în faţă formaţiile Ungariei şi României. Tricolorii lui Sergiu Stancu, ajutat de staff-ul de la campioana României: Răzvan Tănăsescu, Eugen Pascale, Filip Markovic, Carlo Sati au rezistat presiunii puse de publicul maghiar, au avut o evoluţie solidă şi au obţinut o victorie clară, scor final 3-0 (20, 19, 20). Toţi cei patru jucători de la CSM Arcada Galaţi: Alexandru Raţă 10 puncte, Andrei Butnaru  8 puncte, Marian Bala 10 puncte şi Vlad Kantor au fost prezenţi pe teren şi şi-au adus contribuţia la victorie.

Duminică, România a jucat cu Finlanda, în finala Silver League. Partida a fost dramatică. Finlandezii şi-au adjudecat uşor primul set şi au condus cu 8-3 la primul timeout tehnic din cel de-al doilea. Tricolorii lui Sergiu Stancu nu au renunţat, au strâns rândurile, au revenit şi au restabilit egalitatea. Finlanda a câştigat setul 3 şi a condus cu 8-7, 16-13 şi 21-20 în următorul dar campionii României, Bala, Raţă, Kantor, Butnaru &Co s-au mobilizat exemplar şi au împins meciul în prelungiri. Tie-break-ul a menţinut scenariu şi a fost plin de suspans, cele două echipe au mers cap până la punctul 10, România s-a desprins decisiv la 14-11 iar punctul victoriei a fost adus de blocajul lui Bala. „Suntem bucuroşi de victoria obţinută împotriva unei echipe de tradiţie din Europa.Victoria împotriva Finlandei ne dă încredere în viitor. Ne-am atins obiectivul şi din sezonul viitor vom juca în elită, în Golden League. Vom intra într-o vacanţă de 10 zile urmând ca apoi la începutul lunii iulie să începem din nou pregătirile la Galaţi pentru Calificările la Campionatul European”, ne-a declarat selecţionerul Sergiu Stancu. Rezultat final: Finlanda - România 2-3 (17, -21, 20, -23, -13). Pentru România au evoluat cei patru jucători de la CSM Arcada: Bala 14 puncte, Raţă 9 p, Butnaru şi Kantor. România a câştigat Silver League şi a promovat în Golden League.

sursa foto: Federaţia Română de Volei