06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Campionatul Naţional de volei rezervat pentru cadeţi şi cadete a programat duminică partidele unei noi etape. A fost o rundă favorabilă echipelor gălăţene, care au câştigat două din cele trei meciuri disputate. Derbiul seriei B la fete s-a desfăşurat în sala Siderurgistul şi a adus faţă în faţă pe ACSV Donaris şi Slen 90 Cernavodă. Oaspetele, creditate cu şanse uriaşe la cucerirea titlului de campioane naţionale, au respectat pronosticurile şi au câştigat în trei seturi. Donaristele au evoluat cu trac dar în ultimul set, cu Andreea Gheorghi la servici, au revenit spectaculos pe tabela de marcaj, de la 9-21 până la 20-21.
Rezultat final: Donaris - Slen 0-3(-14, -10, -21). Antrenorii Nelu Ivanov şi Irina Deju au folosit formula: Corina Vasilie, Alexandra Mihailopol, Lorena Roşu, Alina Drujescu, Andra Voica (Mădălina Drăgan), Andreea Gheorghi, Andreea Guţu -libero. Echipele de la CSS Galaţi s-au deplasat la Tulcea. Fetele s-au impus cu 3-0 (11, 13, 18). Antrenoarea Neluţa Apostu a utilizat formula: Mădălina Alexandrescu, Teodora Nazare (Bianca Baranga), Sofia Dudău (Simona Sofrone), Ştefania Mocanu, Paula Anghele, Ana Maria Creţu, Violeta Stan -libero. Meciul băieţilor a fost mult mai interesant. Tulcenii şi-au adjudecat primul set, dar apoi gălăţenii şi-au revenit şi au obţinut cea de-a doua victorie din acest sezon, care le asigură totodată calificarea în faza sferturilor de finală. CSS Deltacons Tulcea - CSS Galaţi, scor final 1-3. Antrenoarea Irina Todaşcă i-a folosit pe: Bogdan Preda, Marian Leica, Alexandru Gună, Andrei Dimofte, Ionuţ Rînja, Ionuţ Staicu, Gabriel Novac -libero.