24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Avântul Valea Mărului a devenit favorită la promovare în Liga a III-a

Sâmbătă s-au disputat partidele din prima manşă a barajului de promovare în Liga a III-a. Avântul Valea Mărului, câştigătoarea Ligii a IV-a din Galaţi a întâlnit în deplasare pe Olimpia 2010 Rm. Sărat. La prima vedere, echipa gazdă, una cu vechi stagii în eşalonul secund, pornea ca favorită certă. Râmnicenii au controlat clar prima repriză, au înscris un gol şi au ratat alte trei ocazii importante. Treptat, cei din Valea Mărului au lăsat emoţiile deoparte şi au echilibrat disputa. Golgeterul Spânache şi-a confirmat calităţile, a înscris cu capul după o lovitură liberă în min. 64 şi a stabilit scorul final. Golul a turnat plumb în picioarele celor de la Olimpia şi Avântul a dominat finalul cu autoritate, trecând pe lângă victorie la oportunităţile lui Ionuţ Cristian şi Gîrleanu. La finalul celor 90 de minute regulamentare, tabela a arătat Olimpia 2010 Rm. Sărat - Avântul Valea Mărului 1-1 (1-0). Reprezentanta Galaţiului a folosit formula: Stoica - C. Pintilie, Lupu, Buleandră, Ghisman - Dorofte, Tudose, Onea, Gîrleanu - I. Cristian, Spînache (Dodan). Returul este programat pe 27 iunie, de la ora 17.30, în „Groapă” la Valea Mărului. După rezultatul din tur, Avântul are prima şansă ca din sezonul viitor să evolueze în eşalonul trei alături de Metalosport şi Sporting Lieşti.