24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Andreea Arsine a reuşit „personal best” la Cupa Europei

Oraşul spaniol Murcia a găzduit la sfârşitul săptămânii trecute întrecerile celei de-a XI-a ediţii a Cupei Europei la atletism. Au luat startul 239 de sportivi din 29 de ţări, dintre care amintim: Rusia, Germania, Spania, România, Franţa, Ucraina, Austria, Franţa, Italia, Portugalia, etc. România a fost reprezentată de 9 sportivi: 5 fete şi băieţi care au avut de concurat împotriva cremei atletismului din Europa. Printre tricolori s-a numărat şi campioana naţională şi balcanică, Andreea Arsine, sportivă legitimată la CSU Galaţi, care într-o companie selectă şi-a depăşit condiţia şi s-a clasat pe locul XXX. „Pentru mine e prima experienţă europeană, prima competiţie de asemenea anvergură. A fost o cursă grea şi foarte interesantă, am văzut la ce nivel sunt şi unde mai am de lucrat, am mers pe stilul meu şi am pariat pe el şi astfel am văzut care îmi sunt limitele. Sunt mulţumită per total de cum am mers şi abia aştept competiţiile viitoare, am o mulţime de lucruri de îmbunătăţit. Traseul a fost ok, deşi a fost cald”, ne-a declarat Andreea Arsine, care cu timpul 1:36:11 a reuşit „personal best”.