03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul s-a calificat meritat în semifinalele Cupei României Betano

După vreo 96 de ore de la victoria din Superligă, scor 2-1 cu FC U Craiova 1948, Oţelul a revenit în Cetatea Băniei, de data aceasta pentru duelul din sferturile de finală ale Cupei României Betano cu U Craiova.

Cele două echipe s-au angajat într-o luptă surdă, fără faze de poartă în prima parte. Oltenii nu au reuşit să construiască, fiind incomodaţi de pressingul aplicat în jumătatea lor de băieţii lui Dorinel Munteanu. Oţelarii au avut prima oportunitate de gol în min.35, Malle a executat în careu o lovitură liberă şi capul lui Zivulic a fost reţinută cu siguranţă de Lazar. Echipa gălăţeană a jucat mult timp în jumătatea adversă, iar oltenii şi-au creat o primă ocazie abia în min.45.

Repriza a doua a început cu şutul prin surprindere expediat de căpitanul Cisotti, care a trecut pe lângă poartă. În min.52, Tănasă a preluat excelent, a intrat în careu, a fost atacat neregulamentar de Vlădoiu, dar centralul Feşnic nu a acordat nimic şi a lăsat jocul să continue. Oţelul a continuat să deseneze frumos şi, în min.57, Teles a şutat în diagonală, dar nu a nimerit cadrul porţii. Replica gazdelor a venit în min.63 prin şutul lui Vlădoiu. Cu un sfert de oră înainte de încheierea timpului regulamentar, U Craiova a irosit cea mai mare ocazie prin nou-intratul Markovic.

Cum nu s-a întâmplat nimic notabil pe tabela de marcaj s-au jucat prelungiri. Teles a irosit o ocazie uriaşă în min.100 după o fază creată de Maciel. Insistenţa Oţelului s-a concretizat pe tabela de marcaj în min.114 după o fază superbă, cu o angajare în adâncime pentru Adăscăliţei, care a centrat în careu, iar Lameira cu un şut din alunecare a înscris golul calificării în semifinale, unde Oţelul va întâlni pe U Cluj.

CASETA TEHNICĂ

Scor: CSU Craiova - SC Oţelul Galaţi 0-1 (0-0, 0-0). Stadion: Ion Oblemenco. Spectatori: 10.000. Au marcat: Lameira (min.114).
Formaţii: Universitatea Craiova: D.Lazar - Maldonado, Ndong (min.20 Vlădoiu), Badelj, Soiri (min.70 Căpăţînă) - Mekvabishvili (min.117 Kozulj), Mateiu (min.55 Cîmpanu), Al.Creţu - Mitriţă (min.106 Koljic), A.Ivan (min.55 Markovic), Baiaram. Rezerve: Danciu, L.Popescu, Raul Silva. Antrenor: Ivaylo Petev/Oţelul Galaţi: Pap - M.Silva (min.69 Adăscăliţei), Ghiocel, Cisse, Zhelev - Zivulic, Cisotti (min.89 Pop), Teles (min.120 Cîrjan) - Malle (min.69 Maciel), Rusevic (min.62 Lameira), Tănasă (min.62 Bodişteanu). Rezerve neutilizate: R.Stoian, Jardan, Rus. Antrenor: Dorinel Munteanu.
Cartonaşe galbene: A.Ivan, Mitriţă, respectiv G.Silva, Zivulic, Adăscăliţei, Zhelev.
Arbitri: A: Horaţiu Mircea Feşnic - Cluj Napoca. A1: Valentin Avram - Bucureşti; A2: Alexandru Cerei - Cluj Napoca. Arbitru VAR: Horia Gabriel Mladinovici - Bucureşti; Arbitru AVAR: Rareş George Vidican - Satu Mare.