30 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul revine la Craiova pentru calificarea în semifinalele Cupei României

Cupa României Betano la fotbal a ajuns în faza sferturilor de finală şi nu-şi dezminte renumele de competiţia K.O. Marţi seara s-a înregistrat prima mare surpriză, Corvinul Hunedoara a învins cu 4-0 şi a eliminat pe CFR Cluj. După victoria de duminică din Superligă, scor 2-1, Oţelul revine la Craiova, de data aceasta pentru jocul din Cupă cu CSU Craiova, programat joi pe stadionul Ion Oblemenco, de la ora 19.30.
„Jucăm cu o echipă bună din campionat, care ocupă locul 2 şi care îşi doreşte foarte mult să câştige Cupa României. Mergem încrezători că trebuie şi putem să facem o partidă bună, fără menajamente şi ne gândim la o calificare. Voi folosi cea mai bună formulă pe care o avem. Craiova are mai mulţi jucători valoroşi individual pe care printr-un joc colectiv elaborat şi nu un marcaj om la om, vreau să-i anihilăm. Este un meci eliminatoriu şi suntem pregătiţi pentru 120 de minute şi penaltiuri dacă va fi nevoie. Implicarea mea la Oţelul a fost şi va fi totală, cât voi fi aici voi face lucrurile 100% din punct de vedere profesional”, a declarat managerul tehnic Dorinel Munteanu. Învingătoarea se va duela în penultimul act al competiţiei cu câştigătoarea duelului dintre U Cluj - Hermannstadt.