30 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul cucereşte trei puncte în Cetatea Băniei

Cetatea Băniei le-a priit celor de la Oţelul în acest sezon. Roş-alb-albaştrii lui Dorinel Munteanu, fără atacant de meserie pe teren, au intrat foarte motivaţi pe teren şi au avut numai puţin de trei ocazii în primele cinci minute, cea mare mare fiind irosită de Cisse, cu capul după cornerul executat de Cisotti. Dominarea Oţelului s-a concretizat şi pe tabela de marcaj în min.17, căpitanul Cisotti a înscris cu capul, la o fază la care au mai contribuit Adăscăliţei şi Bodişteanu. Degrigolada din tabăra gazdelor a continuat şi după prima jumătate de oră, Albu l-a agăţat din imprudenţă în suprafaţa de pedeapsă pe Cisotti, care din păcate pentru noi a irosit lovitura de la 11 m. Fotbalul este nedrept şi te pedepseşte. FC U Craiova a egalat la prima oportunitate prin Bauza, nepermis de liber la pasa lui Albu. Repriza a doua a debutat după acelaşi scenariu. Oţelul a revenit în avantaj în min.51 cu reuşita de excepţie a lui Cisse, gol cu câlcâiul după pasa cu capul primită de la Ghiocel. Băieţii lui Dorinel Munteanu au continuat să se joace cu ocaziile prin Lameira şi Teles. Oltenii au încercat să revină, au avut o posesie superioară, dar au fost ineficienţi. Finalul a fost incadescent, Sidibe a irosit în min.90 o dublă ocazie de egalare, la cea de-a doua remarcându-se Pap cu o paradă de zile mari. Oţelul obţine o victorie meritată, prima din 2024 în deplasare şi urcă pe locul 9 cu 23 de puncte la egalitate cu Hermannstadt. Echipa gălăţeană va reveni la Craiova pentru meciul cu CSU Craiova, programat joi, 4 aprilie, în sferturile de finală ale Cupei României Betano.

Caseta tehnică: Scor: FC U Craiova - SC Oţelul Galaţi 1-2 (1-1); Stadion: Complex Sportiv Craiova; Spectatori: 3.000; Au marcat: Bauza (min.39), respectiv Cisotti (min.17), Cisse (min.51). Formaţii: FC U Craiova: R.Popa - Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula (min.57 Marcarenhas) - Achim (min.62 V.Pop), Dr.Albu (min.57 Bahassa) - Dragu (min.57 Sidibe), Bauza, Van Durmen - Chiţu (min.74 Blănuţă); Rezerve neutilizate: Gurău, Lekiatas, Kvakic, Blidar, Baeten, Ibrahim; Antrenor: Nicolo Napoli/Oţelul Galaţi: Pap - Adăscăliţei (min.77 Silva), Cisse, Ghiocel (min.56 Jardan), Zhelev - Lameira, Zivulic, Teles - Maciel (min.77 Malle), Cisotti, Bodişteanu (min.68 Tănasă); Rezerve neutilizate: Stoian, Cîrjan, Rusevic, Neagu, Farcaş, Panait, S.Rus, Gaitan; Antrenor: Dorinel Munteanu. Cartonaşe galbene: Dragu, Achim, Van Durmen, Vl.Pop, respectiv Adăscăliţei, Zhelev, Cisotti, Silva. Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); A1: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); A2: Stelian Slabu (Braşov); Arbitru VAR: Ovidiu Haţegan (Arad ); Arbitru AVAR: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj).