02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a pierdut în Giuleşti

Oţelul a intrat cu tupeu pe gazonul din Giuleşti şi s-a instalat imediat în jumătatea adversă. Meciul a început incendiar, Rapidul a profitat de spaţiile largi care s-au creat şi de greşelile în lanţ Lameira - Cisse - Lovric şi a deschis scorul din min.5 prin Rrahmani. Băieţii lui Dorinel Munteanu nu au s-au pierdut şi în min.16 Rusevic, după centrarea lui Cisotti, a irosit şansa egalării după un şut respins de Aioani. Meciul a avut un ritm bun chiar dacă fazele periculoase au cam lipsit. Am notat doar ocazia de 2-0 pe care a irosit-o Albu în min.33. În prelungirile primei reprize, Rapidul şi-a dublat avantajul după un şut de excepţie a lui Burmaz. Dorinel Munteanu a făcut două mutări la pauză, dar tot gazdele au fost mai periculoase. Oţelul a replicat palid şi a trecut pe lângă gol în min.64 prin Rusevic după o deviere a lui Pop. Finalul a devenit incendiar după ce Cisotti a redus din diferenţă în min.87 cu o lovitură de cap, oţelarii s-au aruncat în atac, dar a fost prea târziu şi echipa gălăţeană înregistreză primul eşec în deplasare din acest sezon.

Caseta tehnică: Rapid Bucureşti - Oţelul Galaţi 2-1 (2-0). Stadion: Superbet Arena Giuleşti. Au marcat: Rrahmani (min.5), Burmaz (min.45+2), respectiv Cisotti (min.87).
Formaţii: Rapid: Aioani - Onea, Săpunaru, P.Iacob, Borza - Djokovic (min.66 Oaidă), Albu, Papeau (min.79 Petrila) - Burmaz, Rrahmani (min.90 Soni), Krasniqi (min.79 Funcho). Rezerve neutilizate: Drăghia, Hasani, Al.Ioniţă II, I.Cristea, Dr.Grigore, Braun, Soni. Antrenor: Cristiano Bergodi; Oţelul: Stoian - Zhelev, Cisse, Lovric, Silva (min.46 Zivulic) - Lameira (min.59 Pop), Cisotti, Teles - Maciel (min.81 Cîrjan), Rusevic (min.82 Adăscăliţei), Tănasă (min.46 Rus). Rezerve neutilizate: Pap, Bordun, Farcaş, Gaitan, Ghiocel, Panait, Yabre. Antrenor: Dorinel Munteanu.
Cartonaşe galbene: Djokovic, respectiv Cisse.
Arbitru: Ionuţ Coza (Ilfov). Asistenţi: Valentin Avram, Cosmin Vătămanu (ambii Bucureşti). Arbitru VAR: Andrei Chivulete (Bucureşti). Asistent VAR: Viorel Flueran (Craiova).