19 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a fost egalată din penalti la Arad în min.96 şi a ratat victoria la ultima fază

Aşa cum se anticipa partida dintre UTA şi Oţelul din cea de-a 5-a etapă a Superligii a început spectaculos, cu un ritm alert de la început. Gălăţenii au avut lovitura de începere, dar arădenii s-au aruncat în atac şi au încercat să pună presiune. Oţelul nu s-a clătinat ci din contră a dat dovadă de maturitate şi a deschis scorul la prima oportunitate care a apărut în min.13: Maciel a centrat perfect pentru Juric care cu o lovitură de cap de la vreo 12 metri l-a învins pe golkeperul gazdelor. UTA a acuzat şocul, a dominat haotic, dar cel mai aproape de gol au fost tot băieţii noştri prin Lameira (min.19) cu capul după centrarea aceluiaşi Maciel. Oţelul a solicitat şi un penalti în min.32 la şutul lui Lameira respins de un fundaş de la UTA, dar după ce a fost consultat VAR-ul jocul a continuat. Finalul primei reprize a adus primele ocazii în contul Aradului la şuturile de la distanţă ale lui Omondi şi Fabry, dar portarul Popescu a fost la post, dar a avut şi noroc în prelungirile primei reprize când şutul lui Omondi a zguduit transversala. Dorinel a făcut o mutare surprinzătoare la pauză şi l-a introdus pe Duric în locul lui Maciel, care a fost foarte activ în primele 45 de minute. Oţelul a trecut pe lângă 2-0 în min.48, dar lovitura de cap a lui Stevanovic a fost respinsă în extremis de Popa. Apoi în min.52, noul intrat Duric a tras prin surprindere de la distanţă, dar fără efect pe tabela de marcaj. UTA a replicat în min.62 printr-un şut respins de Popescu. Gazdele puteau să egaleze în min.82, dar Ezekiel s-a pierdut cu firea şi nu a profitat de ieşirea din poartă a lui Popescu. Arădenii au avut o posesie superioară, reduta gălăţeană părea că va rezista, dar în cel de-al 7-lea minut de prelungiri la o imprudenţă a lui Adăscăliţei, care a comis henţ în careu, iar Joao Pedro a transformat. Finalul de meci a fost nebun cu Stevanovic ratând o mare ocazie de gol pentru echipa gălăţeană. Oţelul acumulează 11 puncte şi îşi menţinea invincibilitatea după cinci etape în Superligă.