03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada Galaţi a obţinut o victorie istorică în faţa vicecampioanei Italiei, Cucine Lube Civitanova

Sportul gălăţean a început anul cu un rezultat răsunător. Sala sporturilor Dunărea a găzduit marţi seara în prezenţa a 1300 de spectatori partida de gală CSM Arcada Galaţi -Cucine Lube Civitanova din cea de-a 5-a etapă a grupei E din CEV Champions League. Formaţia italiană, una formată din jucători de top mondial, cu un palmares impresionant: de două ori câştigătoarea CEV Champions League (2002, 2019 - în 2018 a fost finalistă, iar în 2016 şi 2017 a jucat semifinalele celei mai importante întreceri europene!), învingătoare şi în Campionatul Mondial al Cluburilor (2019), de patru ori câştigătoarea CEV Challenge Cup, de şapte ori medaliată cu aur în campionatul Italiei, tot de atâtea ori ieşind învingătoare şi în Cupa Italiei şi posesoare a patru Supercupe peninsulare, cu maxim de puncte şi fără set pierdut în acest sezon pornea ca favorită certă. Lube a confirmat şi şi-a adjudecat primul set. Antrenorul Sergiu Stancu a făcut din nou o „magie”, a studiat şi i-a citit foarte bine pe adversari, jucătorii au aplicat întocmai tactica şi indicaţiile primite şi echipa gălăţeană a revenit spectaculos şi a câştigat următoarele două seturi. Chiar dacă, formaţia vizitatoare a egalat şi a împins meciul în prelungiri, CSM Arcada, cu sprijinul consistent al suporterilor, a avut nervii mai tari, a controlat tie-break-ul şi a obţinut o victorie impresionantă. „O victorie mare, poate cea mai importantă victorie a noastră de până acum. Sunt de felicitat jucătorii pentru ceea ce au reuşit. Am învins o echipă care nu pierduse set în această grupă, o echipă formată din jucători medaliaţi la Jocurile Olimpice şi Campionate Mondiale. Vrem să mulţumim publicului care din nou ne-a împins de la spate în momentele grele”, ne-a declarat „magicianul” Sergiu Stancu. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi -Cucine Lube Civitanova 3-2 (-21, 23, 20, -16, 10). Supercampioana României a început cu formula: Woch 6 puncte, Karimi 3 p, Hamacher, Butnaru 11 p, Lopes 1 p, Gergye 21 p, care a fost desemnat MVP-ul partidei, Toman -libero. Au mai jucat: Nikula 20 p, Bala 2 p, Lescov, Talpă. Din lot au mai făcut parte: Mihălescu, Aldea, Cristudor -libero.Trebuie menţionat faptul că este prima victorie obţinută de o echipă din România în faţa uneia din Italia după peste trei decenii de secetă. CSM Arcada Galaţi a urcat momentan pe locul 3 cu 4 puncte în grupa E şi va disputa ultimul meci din grupă pe 17 ianuarie în deplasare cu VK Lvi Praga, finala pentru locul 3. *sursa foto: Sportul Ilustrat