17 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United se menţine în plutonul fruntaş
Etapa a III-a din Liga I la futsal s-a încheiat marţi seara cu partida KSE Tg. Secuiesc - United Galaţi. Băieţii lui David Asandei au pregătit foarte bine jocul, şi-au respectat cartea de vizită şi au obţinut o victorie preţioasă. Aşa cum se anticipa, gazdele, fără niciun punct în acest sezon, şi-au vândut scump pielea în prima repriză când s-au ţinut aproape. După pauză însă gălăţenii şi-au sufocat pur şi simplu adversara şi au marcat numai puţin de şase goluri. Tehnicianul gălăţean a rulat întregul lot trecut pe foaia oficială. „Prima repriză a fost foarte echilibrată, apoi după pauză i-am sufocat şi am reuşit să şi fructificăm cam toate ocaziile create. Este o victorie importantă care ne menţine în plutonul fruntaş al clasamentului. Trebuie să câştigăm şi cu Sportis, un joc ce ne este accesibil pentru că apoi urmează o serie de meciuri de care pe care”, ne-a declarat antrenorul David Asandei. Rezultat final: KSE Tg. Secuiesc - United Galaţi 3-9 (2-3). Pentru gălăţeni au evoluat: Toniţa, Salichi - Ivan (1 gol), Bâgu, Apostol (2), Moldoveanu, Popliacă (1), Cojoc (1), Tudose (2), Buleandră (1), Iorga, Dodan (1). Celelalte rezultate ale etapei: City'us Tg. Mureş - CFF Clujana Cluj 7-3, Autobergamo Fiat Deva - Progresul Focşani 11-1, Sportis Târgovişte - Dunărea Călăraşi 7-7, Futsal Klub Odorheiul Secuiesc - Spicom Sf. Gheorghe 5-0. Echipa noastră a urcat pe locul IV cu şase puncte şi va juca următorul meci pe teren propriu cu Sportis Târgovişte (6 octombrie, ora 17.00, sala Siderurgistul).