25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United Galaţi bifează o victorie spectaculoasă cu West Deva

Campioana României United a jucat duminică la sala Polivalentă Dunărea cu nou promovată West Deva, într-o partidă ce a contat pentru ce de-a 9-a etapă a Ligii 1 la futsal. Tigrii gălăţeni conduşi din teren şi de pe bancă de Florin Ignat au început fulminant şi după doar nouă minute conduceau cu 5-0. Devenii, cu o echipă de old-boys la care s-au remarcat Mimi Stoica şi Al Ioani, jucători ce au evoluat în trecut şi în oraşul de la Dunăre, au fost nevoiţi să scoată portarul ca să întrerupă posesia adversarilor. Până la pauză fiecare dintre echipe a înscris câte un gol. Spectacolul a fost total în partea a doua, echipa gălăţeană s-a dezlănţuit şi chiar dacă a folosit toţi jucătorii trecuţi pe foaie a mai punctat de cinci ori şi a obţinut o victorie categorică şi spectaculos. Cel mai frumos gol a fost reuşit de Cardenas, cu călcâiul din 2 metri pentru 5-0. Rezultat final: United - West 11-2 (6-1). Au marcat pentru învingători: Araujo 2 goluri, Ignat, Dudău 2 g, Crişan 2 g, Cardenas 2 g, Petică şi Oană. United a început cu formula: Toniţă - Crişan, Ignat, Araujo, Cardenas. Au mai jucat: Cârdei - Burdujel, Crăciun, Cireş, Boşneagă, Dudău, Petică, Arhire, Oană. Campioana en-titre îşi consolideză poziţia de lider cu 25 puncte, la nouă lungimi de ocupanta locului secund, FK Odorheiu Secuiesc, care are două meciuri mai puţin disputate. *sursa foto: Sportul Ilustrat