26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United Galaţi a predat Cupa celor de la Autobergamo Deva

Sportul gălăţean traversează o perioadă nefastă la început de primăvară. După ce duminică, echipele gălăţene au pierdut pe linie, la fotbal - SC Oţelul, volei - CSM Arcada şi handbal - CSM, marţi a venit şi rândul futsalului. Sala sporturilor din Deva a găzduit ultimul act al Cupei României. Cele mai valoroase echipe din România, United şi Autobergamo au oferit o finală spectaculoasă şi tensionată. Devenii, în frunte cu fraţii Matei, au pus presiune încă de la început, Florin Matei a reuşit dubla. Dudău a profitat de gafa lui Cojocaru şi a redus diferenţa pe tabela de marcaj. Partida s-a disputat într-un ritm alert, s-a jucat pe contre, cu ocazii la ambele porţi. Internaţionalul moldovean de la Autobergamo şi-a răscumpărat greşeala şi a marcat pentru 3-1. Deţinătoarea trofeului a rămas în joc după cel de-al doilea gol reuşit de Dudău, care a stabilit scorul primei reprize, 3-2 pentru gazde. Repriza a doua a fost incendiară, „tigrii” lui Florin Ignat au revenit spectaculos şi au restabilit egalitatea prin Pele în min.22. Dirijaţi de pe bancă de celebrul Cacau, cei de la Autobergamo au profitat la maxim câteva momente de cădere din tabăra gălăţeană şi au marcat de trei ori consecutiv, ultimul gol fiind reuşit în poarta goală într-un moment când ai noştri evoluau cu fly-golkeper. United şi-a respectat blazonul până la capăt şi a încercat imposibilul, Toto Cireş şi Araujo au marcat în ultimul minut, dar a fost prea târziu. Rezultat final: United Galaţi - Autobergamo Deva 5-6 (2-3). Echipa gălăţeană a folosit lotul: Toniţă, Cârdei - Ignat, Pele, Araujo, Boşneagă, Burdujel, Dudău, O.Cireş, Crăciun, Crişan, Krstic, Oană, Arhire. United a pierdut primul trofeu din 2023 şi rămâne să se concentreze pe campionatul Ligii 1. *sursa foto: Sportul Ilustrat