20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a urcat în fotoliul de lider

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit luni seara partida United Galaţi - Concordia Chiajna, care a contat pentru cea de-a III-a etapă a Ligii I la futsal. Aşa cum se anticipa, gălăţenii au avut o misiune uşoară în faţa unei echipe nou înfiinţate, cu jucători foarte tineri, care în mod normal ar fi trebuit să înceapă rodajul din eşalonul secund. Soarta meciului s-a decis încă din prima repriză când cei de la United au marcat de patru ori şi au mai avut cel puţin alte 8-9 ocazii. După pauză ostilităţile au continuat la fel, tabela a arătat 5-0. Din păcate, portarul gălăţean Salichi a făcut o greşeală copilărească, un fault de cartonaş roşu, a fost eliminat şi va lipsi la următorul joc de la Tg. Mureş. În ultima parte a meciului şi-a făcut debutul la echipa gălăţeană brazilianul Hendrius da Silva, un jucător cu destule calităţi, care ne poate ajuta. Rezultat final: United - Concordia 5-1 (4-0). Pentru echipa învingătoare au marcat: Laşcu, Burdujel, Crăciun, Stoykov şi Tudose. Lotul folosit: Salichi, Păduraru - Cojoc, Burdujel, Tudose, Laşcu, Apostol, Crăciun, Stoykov, Hendrius da Silva, Popa şi Stoian. După trei etape, United are maxim de puncte şi conduce în clasamentul Ligii I. Următorul joc pentru formaţia gălăţeană va fi cel de la Tg. Mureş cu City'us (6 octombrie).