16 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a revenit fabulos şi a câştigat la Deva. Finala se mută la Galaţi de la 1-1 la general

Sala sporturilor din Deva a găzduit miercuri seara episodul doi al finalei Ligii 1 la futsal dintre Autobergamo şi United Galaţi, fără îndoială cele mai în vogă echipe din România. Cele două combatante şi-au confirmat renumele şi au oferit un meci spectaculos. Ca şi în ziua precedentă, devenii au început în forţă şi după 10 minute conduceau cu un neverosmil 3-0. După ce au fost număraţi în picioare, „tigrii” lui Florin Ignat s-au scuturat, au strâns rândurile şi au revenit fabulos. Românul-brazilianul Araujo a dat semnalul revirimentului cu o dublă în ultimul minut din prima repriză. United a ieşit cu moralul ridicat de la vestiare şi Araujo i-a pasat lui Crişan, care a restabilit egalitatea. Partida s-a încins, Autobergamo a trecut din nou în avantaj dar Daniel şi-a trecut în cont tripla şi a restabilit egalitatea. Antrenorul de la Autobergamo Deva, Cosmin Gherman a încercat să surprindă în prelungiri, scoţând portarul, echipa gălăţeană nu s-a pierdut cu firea, a gestionat perfect situaţia şi a dat lovitura în overtime prin reuşite pe filieră braziliană: Pele şi Araujo. Cu 86 de secunde înainte de final, veteranul Cristi Matei a renăscut speranţele gazdelor dar United şi-a demonstrat maturitatea şi a obţinut o victorie foarte muncită. „Suntem bucuroşi pentru că am reuşit să jucăm la nivelul nostru, să revenim şi să câştigăm. Acum este foarte important să ne odihnim pentru a fi luni la capacitate maximă de efort. Finala continuă şi orice este posibil. Cum noi am câştigat la Deva şi adversarii noştri pot face acelaşi lucru la Galaţi. Trebuie să rămânem concentraţi la maxim, şi acasă cu o sală plină care să ne împingă de la spate, să obţinem două victorii şi să terminăm finala”, a declarat antrenorul-jucător Florin Ignat. Rezultat final: Autobergamo - United 5-6 d.p. (4-4, 0-0, 1-2). Lotul folosit: Toniţă, Cârdei - Burdujel, Crăciun, Araujo, Crişan, Ignat, Pele, O.Cireş, Boşneagă. Nu au fost utilizaţi: Păduraru, Arhire, Petică, Oanî. Scorul general este 1-1. Meciurile 3 şi 4 ale finalei se vor disputa pe 9 mai, de la ora 20.00 şi 10 mai, de la ora 19.00 în sala Polivalentă Dunărea din oraşul nostru.

Sursa foto: Sportul Ilustrat