United a pierdut cu croaţii în Elite Round

Campioana României a jucat joi seara cu gazdele de la MNK Futsal Pula în cea de-a doua etapă din grupa D faza Elite Round UEFA Futsal Champions League. Croaţii au început în forţă, au marcat de două ori în primele cinci minute prin Moravac şi Grbic şi şi-au făcut viaţa mai uşoară. Tigrii lui Florin Ignat au reacţionat şi au jucat din min.11 cu fly goalkeeper, au preluat posesia şi au irosit ocazii bune prin Araujo, bară, Cireş 2, Crăciun 2 şi Crişan. Jucătorul cu numărul 11 de la United a redus diferenţa după assist-ul lui Cireş, fiind la a doua reuşită în Elite Round după ce a marcat şi în poarta campioanei Europei, Barca. Campioana României a ţinut steagul sus şi în repriza a doua, a marcat în ultimul minut prin Dudău din pasa lui Toto Cireş după ce a ratat alte ocazii importante, Crişan, Crăciun 2, Cireş, bară, Ignat 2 şi Araujo. Rezultat final: MNK Futsal Pula - UNITED GALAŢI 5-2 (3-1). Nu a putut juca Cardenas, accidentat în partida cu Barca, iar Pele, care are probleme cu viza, este acasă în Brazilia şi nu a făcut deplasarea în Croaţia. În cealaltă partidă, Sporting Anderlecht - Barca 5-5, după ce spaniolii au condus cu 5-2. Vineri este zi de pauză. Turneul se va încheia sâmbătă când sunt programate meciurile: UNITED - Anderlecht, ora 18.30, şi MNK Futsal Pula - Barca. *sursa foto: Sportul Ilustrat