27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a pierdut al doilea meci consecutiv în play-off

Liga 1 la futsal a programat jocurile celei de-a doua etape din play-off. Sala sporturilor din Deva a găzduit derbiul CSM Deva - United. Fără două piese importante din angrenaj: Toniţă şi Boşneagă, „tigrii” lui Florin Ignat s-au resimţit, au intrat greu în meci, devenii au profitat şi ne-au taxat cu trei goluri în primele nouă minute. Brazilianul Leleo a redus diferenţa până la pauză. Campionii au început în forţă repriza a doua, au marcat prin Sasse şi puteau egala, dar Araujo a ratat o lovitură de pedeapsă. Totul s-a rupt în min.34 când Daniel a fost eliminat după ce a primit din senin al doilea galben, ulterior a fost eliminat şi antrenorul Florin Ignat. Gazdele au mai înscris de trei ori, iar gălăţenii au replicat o dată prin Crăciun. Rezultat final: CSM Deva - United Galaţi 6-3 (3-1). Lotul folosit: Cârdei - F.Sasse, Cojocaru, Deiby, Araujo, Crăciun, Dudău, Crişan. Clasamentul din play-off arată astfel: 1. UNITED GALAŢI 55 puncte, 2. CFR 1933 Timişoara 49 p, 3. CSM Deva 48 p, 4. FK Odorheiu Secuiesc. Campionatul se va întrerupe până pe 21 aprilie, când United va juca la Odorheiu Secuiesc cu FK. *sursa foto: Sportul Ilustrat