26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a învins spectaculos Autobergamo şi şi-a consolidat poziţia de lider

Turul Ligii 1 la futsal s-a încheiat luni seara în sala Polivalentă Dunărea din oraşul nostru cu derbiul de tradiţie United Galaţi - Autobergamo Deva. La o săptămână după senzaţionala performanţă, calificarea în Elite Round-ul UEFA Futsal Champions League, campioana României a revenit pe parchet. Tigrii lui Florin Ignat au intrat foarte motivaţi şi concentraţi pe teren, i-au sufocat pur şi simplu pe deveni, iar după un sfert de oră tabela de marcaj arăta un neverosimil 5-0 după golurile marcate de: Ignat 2 goluri, Araujo, Toto Cireş 2. Autobergamo a încercat să revină în joc şi a înscris de două ori până la pauză prin Cristi Matei şi Gavrilă. Gălăţenii au păstrat ritmul alert şi în prima jumătate din repriza a doua, scorul a urcat la 7-3, marcatori: Burdujel, Crişan, respectiv Boldor.
Ultimele 10 minute s-a jucat cu garda jos, Autobergamo a forţat cu fly-golkeaper, internaţionalul moldovean Cojocaru, crescut de United, a reuşit dubla, a redus diferenţa, dar nu a putut evita înfrângerea. Rezultat final: United - Autobergamo 7-5 (5-2). Echipa gălăţeană a început cu formula: Toniţă - Burdujel, Cireş, Dudău, Crăciun. Au intrat pe parcurs: Cârdei - Crişan, Araujo, Ignat, Cardenas. Din lot au mai făcut parte: Petică, Arhire, Oană, Boşneagă. A absentat motivat Dos Santos Pele, care a fost învoit şi a plecat în Brazilia pentru a fi alături de soţia sa care a născut de câteva zile. La finalul turului, podiumul Ligii 1 se prezintă astfel: 1. UNITED GALAŢI 16 puncte, 2. FK Odorheiu Secuiesc 13 puncte, 3. Autobergamo Deva 12 puncte. Campioana României en-titre va debuta în retur în deplasare cu CFR Timişoara, pe 14 noiembrie, de la ora 17.00. *sursa foto: Sportul Ilustrat