03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a câştigat sezonul regular neînvinsă

Liga 1 la futsal a programat partidele celei de-a 18-a etape, ultima din sezonul regular. La sala sporturilor Dunărea a avut loc marţi seara duelul primelor două clasate, United Galaţi şi CFR 1933 Timişoara. Chiar dacă miza a lipsit şi timişorenii au venit la Galaţi fără antrenorul-jucător Robert Lupu, „tigrii” lui Florin Ignat şi-au făcut bine treaba şi au tranşat disputa încă de la pauză când au condus cu 3-0, marcatori: Cojocaru, Leleo şi Deiby. Repriza a doua a fost spectaculoasă spre deliciul publicului, căpitanul Araujo a marcat pentru 4-1 în min.28 şi ne-a securizat a 17-a victorie sezonală. Bănăţenii au punctat la impresia artistică, dar şi pe tabela de marcaj, scor final: 4-3. Lotul echipei gălăţene: Toniţă, Cârdei - F.Sasse, Deiby, Araujo, Boşneagă, Crăciun, Crişan, Cojocaru, Dudău, Ignat, A.Cireş, Mihai. United a terminat prima fază a campionatului cu o linie de clasament impresionantă: 18 meciuri, 17 victorii, o remiză, golaveraj 133-31, 52 puncte. Campionatul va continua cu faza a doua: play-off 1-4, se va juca tur-retur respectiv play-out 5-10. Situaţia de la care se pleacă în play-off. 1.UNITED GALAŢI 52 puncte, 2.CFR 1933 Timişoara 43 p, 3.CSM Deva 39 p, 4.FK Odorheiu Secuiesc 34 p. Prima etapă programează partidele: United - FK Od.Secuiesc, duminică, 10 martie, sala Dunărea, ora 17.30, returul pe 21 aprilie şi CFR 1933 Timişoara - CSM Deva, luni, 11 martie. Programul complet al echipei noastre: CFR 1933 Timişoara - 17 martie, acasă respectiv 28 aprilie deplasare, CSM Deva - 31 martie deplasare şi 5 mai acasă. Primele două clasate se califică în finala Ligii 1, sezonul 2023-2024, iar ocupanta locului 3 va intra în posesia medaliilor de bronz. *sursa foto: Sportul Ilustrat