24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a câştigat prima bătălie pentru locul doi

Liga 1 la futsal a programat la mijlocul acestei săptămâni partidele din cea de-a patra etapă a turului suplimentar. United Galaţi a primit vizita în sala Polivalentă Dunărea celor de la FK Odorheiu Secuiesc, formaţie ce în runda precedentă a surclasat liderul Autobergamo Deva, scor 6-2.

Partida a fost interesantă în primele 20 de minute. Gălăţenii şi-au creat primele ocazii prin Crişan şi Cireş, oaspeţii au deschis scorul prin Galfi, dar Araujo a replicat prompt pentru 1-1, rezultat consemnat la pauză. Tigrii lui Florin Ignat s-au descătuşat după pauză, au marcat de patru ori consecutiv în şase minute: Crişan, Cireş, Ignat şi Toniţă, care a marcat din poartă în poartă şi s-au desprins în învingători. Până la final cele două combatante au mai marcat câte un gol, pentru noi Toto Cireş care a stabilit scorul final: 6-2. United a folosit lotul: Toniţă - Burdujel, Crişan, Araujo, O.Cireş, Crăciun, Ignat, Arhire, Petică.

Podiumul Ligii 1 la futsal se prezintă astfel: 1. Autobergamo Deva 34 puncte - 14 jocuri; 2. FK Odorheiu Secuiesc 33 p - 16 jocuri; 3. UNITED GALAŢI 31 p - 15 j. Etapa viitoare, vicecampioana României va juca în deplasare cu CFR Timişoara, ocupanta locului 4. *sursa foto: Sportul Ilustrat