18 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Surpriză de proporţii de la debut. Greu cu Sporting...

Liga a treia la fotbal a programat sâmbătă partidele primei etape din sezonul 2021-2022. Bomba din seria a doua a fost detonată pe „Lieşti Arena” de echipa gazdă Sporting, care a reuşit să învingă SC Oţelul pentru prima dată în istoria clubului, după trei remize şi trei înfrângeri consemnate în duelurile directe anterioare. Lieştenii lui Cristi Brăneţ au intrat decişi pe teren şi au reuşit să deschidă scorul în min.14 prin Munchiu dintr-o lovitură liberă de la vreo 25 metri executată în forţă, dar la care portarul Uţiu a avut partea sa de vină. Otelul nu a acuzat şocul, a intrat în joc, dar a irosit două ocazii bune până la pauză dintre care amintim bara lui Cireş.
În repriza a doua s-a jucat pe contre, Mihu a trecut pe lângă 2-0 dar a şutat slab din poziţie favorabilă. Roş-alb-albaştrii au restabilit egalitatea în min.67, când italianul Cisotti a transformat o lovitură de pedeapsă. Peste doar trei minute, gazdele au primit şi ele un penalti pe care Cucu, jucător care în sezonul trecut a îmbrăcat tricoul Oţelului, l-a transformat cu precizie, aducând o victorie surprinzătoare pentru Sporting. Rezultat final: 2-1. Au evoluat formaţiile: Sporting: Brăneţ jr. - Iancu, Voicu, Cucu, Maftei - Munchiu - Milea, Mihu, Stan - Călin, Ţicămucă; SC Oţelul: Uţiu - Rus, Sîrghi, Yabre, Niculae - Neagu, Jardan, Cireş, Demian - Cîrjan, Cisotti. Au mai intrat: Grigoraş, Chiriac, Bârlădeanu respectiv Nica, Crîcimari, Vaştag. În cea doua etapă , echipele gălăţene vor juca astfel: Oţelul - Sportul Chiscani şi CS Făurei - Sporting.